Sıkca Sorulan Sorular

Endüstriyel Dağcılık Nedir?
Endüstriyel Dağcılık için belge gerekli mi?
Endüstriyel Dağcılık maliyetli midir?
IRATA nedir?
Endüstriyel Dağcılığın avantajları nelerdir?
Neden Endüstriyel Dağcılık
(İple Erişim - Rope Access)?

Endüstriyel Dağcılık Nedir?

Çalışmanın yapılacağı alana ulaşmanın riskli ya da yüksek maliyetli olduğu yerlerde dağcılık teknikleri kullanarak uygulama yapılacak yüzeye en güvenli şekilde ulaşmaya endüstriyel dağcılık ( rope access ) denir.

Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün 13. maddesinde “Yüksekliği tabandan itibaren 1,8 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlara” güvenlik kemeri verilmesi zorunluluğu belirtilmiştir.

Avrupa Birliği’ ne bağlı ülkelerin bir çoğunda ise 1.5 metre üzerindeki çalışmalar yüksekte çalışma olarak kabul edilmektedir.OSHA (Occupational Health And Safety Administration) standartlarına göre 1.5 metre üzerindeki yüksekliklerde yapılan çalışmalarda çalışanların korunması için tutarlı bir yüksekten düşmeyi önleyici sistem bulunması gerekmektedir. 

Ülkemizde yüksekte yapılan çalışmalarda düşmeyi engellemek için öncelikli olarak korkuluklardan, yakalama ağlarından oluşan toplu koruma önlemlerini ve işçilerin düşmeye karşı koruyucu donanım kullanmasını öngörmektedir.

"Her zaman en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz."

150

Profesyonel
İple Erişim Uzmanı

120

Mutlu
İş Birliği

900

Tamamlanan
Proje