Rüzgar Dağcılık

Sıkça Sorulan Sorular

Çalışmanın yapılacağı alana ulaşmanın riskli ya da yüksek maliyetli olduğu yerlerde dağcılık teknikleri kullanarak uygulama yapılacak yüzeye en güvenli şekilde ulaşmaya endüstriyel dağcılık ( rope access ) denir.

Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü'nün 13. maddesinde “Yüksekliği tabandan itibaren 1,8 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlara” güvenlik kemeri verilmesi zorunluluğu belirtilmiştir.


Avrupa Birliği’ ne bağlı ülkelerin bir çoğunda ise 1.5 metre üzerindeki çalışmalar yüksekte çalışma olarak kabul edilmektedir.OSHA (Occupational Health And Safety Administration) standartlarına göre 1.5 metre üzerindeki yüksekliklerde yapılan çalışmalarda çalışanların korunması için tutarlı bir yüksekten düşmeyi önleyici sistem bulunması gerekmektedir. 

Ülkemizde yüksekte yapılan çalışmalarda düşmeyi engellemek için öncelikli olarak korkuluklardan, yakalama ağlarından oluşan toplu koruma önlemlerini ve işçilerin düşmeye karşı koruyucu donanım kullanmasını öngörmektedir.

Hem SPRAT hem de IRATA, iple erişim teknisyenlerini deneyim sıralamasına göre üç seviyeye ayrılmıştır. Her seviye artışı, kayıtlı bir seyir defterinin(Log Book) doldurulması ile belgelenir. İple Erişim Çalışanı (SPRAT L1), Lider Teknisyen (SPRAT L2) ya da İple Erişim Süpervizörü (SPRAT L3) kurslarını alan teknisyenler, kurs sonunda bağımsız bir sınav gözetleyicisi (SPRAT EVALUATOR / ASSESOR) tarafından, dünyanın her yerinde kabul gören uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifikaya sahip olurlar.

Çalışmamız esnasında proje maliyetlerini artıracak hiç bir araç ya da gerece ( iskele, sepet, vinç, manlift, ….. ) ihtiyaç duymadan çalışmamızı tamamlıyoruz bu sayede zamandan da tasarruf etmenize imkan sunuyoruz

İple teknik erişim-yüksekte çalışma alanında küresel bir otorite olup ellinin üzerinde ülkede eğitim programları vermektedir. Her tür yüksekte çalışma işinde yetkili, uluslar arası bir kuruluş olup uluslar arası ve yerli standartlar hakkında üyelerine danışmanlık hizmeti verir. 

Endüstriyel alanlarda yüksekte güvenli çalışma, iple erişim sistemleri gibi konularda eğitim yetkisi verir ve sertifikasyon sistemiyle beraber eğitime yetki verdiği kişi ve kurumların yaptığı çalışmaları takip eder. Aynı zamanda eğitim alan çalışanlarına teknik hususların çözümü için rehberlik eder.

Bilinen geleneksel yöntemler ile karşılaştıracak olursak; İskele yönteminin kurulumu-toplanmasının yarattığı iş günü kaybı ve cephe kirliliği sorunu, vinç yönteminin kapladığı alan ve tek kişilik iş gücü ile yarattığı zaman sorununa karşılık endüstriyel dağcılık sistemi güvenli, pratik ve ucuz çözümler sunar.

Çalışma yapılacak bölgelerde  iple erişim sistemi teknik ekipmanların hızla ve kolayca kurulup toparlanması, çalışma yapılacak başka bir bölgeye taşınması kolaylığı çalışma alanın çok fazla işgal edilmemesini  sağlamaktadır.

Günümüz teknolojik gelişmeleri birlikte  farklı ve tek olmak adına farklı  modern tasarımlı  yüksek yapılar  ülkemizde hızlı bir şekilde boy göstermeye başlamıştır. İhtiyaç doğrultusunda ülkemizin tüm bölgelerinde modern şehirlerin inşasına yönelik olarak modern farklı tasarımlar yapılar yerini almıştır. Gerek iç mimaride gerekse de dış mimaride görselliği ön plana çıkarma, dikkatleri üzerine çekme, yeni kalma, zamanla meydana gelen tahribat ve yıpranmaları giderme, yenilenme amacıyla iç ve dış mimaride montaj, söküm, bakım, onarım, temizlik gibi  farklı çalışmaları bu yapılarda zorunlu hale getirmiştir.

Birbirinden farklı mühendislik tasarımlarına sahip olan bu yapılar gerek yapım aşamasında gerek yapım sonrasında  ulaşılması zor, yüksek, riskli alanlarında  yapılacak  (montaj,söküm,bakım-onarım,temizlik vb) işlemleri göz önünde bulunduracak olursak geleneksel yöntemlerin ( iskele, vinç, asansör ) uygulanma zorluğu ve  olanaksızlığı  noktasında bu alanlarda ( zor, riskli, yüksek) çalışma yapılabilmesi adına Endüstriyel Dağcılık ( İple Erişim Sistemleri ) Hizmetleri yüksek işlerde oldukça pratik ve güvenli çözümler sunmaktadır.

"Her zaman en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz."

Bizimle çalışmak ve proje detayları için lütfen iletişime geçiniz

İletişime Geçin